EQUALITY Projesi Açılış Konferansı

EQUALITY Projesi Açılış Konferansı ve Tanıtımı Antalya’da Yapıldı

Antalya Valiliği’nin ortak olarak yer aldığı “Talasemik Gençlere Daha Kaliteli Bir Yaşam Sunmak İçin Endokrin Komplikasyonlarının Tanısı ve Tedavisi (EQUALITY)” isimli Avrupa Birliği projesinin Açılış Konferansı, Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk’ün katılımıyla 12 Mayıs 2017 Cuma günü Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda yapıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Baştürk, Avrupa Birliği ile yürütülen projeleri kamu ve sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket ederek geliştirmenin Antalya Valiliği’nin öncelikleri arasında olduğunu vurguladı. Baştürk, “Bu kapsamda Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Büromuz, ilimizdeki kurumlara AB projelerinin hazırlanması ve yürütülmesi konusunda destek vermeye devam ediyor” dedi ve AB’deki iyi uygulamalarının Türkiye’ye transferinin sağlanması konusunda EQUALITY projesinin en iyi projelerden biri olacağına inandığını dile getirdi.

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, Talesemi konusunda yapılan başarılı çalışmalardan söz etti. Yılmaz, projenin kısa adı olan eşitliğe vurgu yaparak bu proje ile talasemi hastalarının eşit birer birey olarak yaşamlarını sürdüreceğini söyleyerek projede emeği geçen tüm kurumlara teşekkür etti.

Projede koordinatörlük görevini yürüten ve Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Talasemi hastalığının tarihçesinden söz ederek bu hastalığa karşı vakıf olarak yapılan çalışmalara ve projelere değindi. Canatan daha sonra EQUALITY projesini tanıtarak proje ile ilk hedeflerinin şu anda yaklaşık 550 olan Talesemi hastasının yaşam standartlarını iyileştimek ve eşit birer birey olarak yaşamalarını sağlamak olduğunu vurguladı. Canatan, ayrıca proje ile elde edilecek çıktıları tüm dünya ile paylaşacaklarını vurguladı.

Projenin yerel ortaklarından Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi adına konuşan Doç. Dr. Esin Yılmaz, hastanenin tanıtımını yaptıktan sonra ortak olarak projede üstlendikleri iş paketlerinden söz etti. Projenin diğer yerel ortağı Akdeniz Kan Hastalıkları Derneği adına konuşan Tolga Mete ise, dernek olarak talasemi hastaları için yaptıkları etkinlik ve faaliyetlerden söz ederek projede üstlendikleri talasemi hastalarının takibi için geliştirecek uygulamadan söz etti. Talasemi konusunda 47 yıllık çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Vincenzo De Sanctis, İtalyan ortak Casa di Cura Quisisana olarak bir sunum gerçekleştirdi. Yaptığı sunumun ilk kısmında kurumunu tanıtan Prof. Dr. Vincenzo daha sonra istatistiki verilerle Talasemi konusunda yapılan çalışmalar ve gelinen noktaya dair bilgiler verdi.

Son konuşmacı olarak projenin yerel ortaklarından Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu (CEUPA) adına kürsüye gelen Koordinatör Baki Karaçay, CEUPA’nın yaptığı faaliyetleri tanıttıktan sonra, projede üstlendikleri iş paketleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Karaçay, bu projenin önemli bir özelliğinin olduğunu ve meslek yaşamlarının kırk yıldan fazlasını talaseminin önlenmesine ve talasemi hastalarının yaşam kalitesinin iyileştirilmesine vermiş dünya çapında iki bilim insanını buluşturduklarını vurguladı.

Açılış konferansı, proje yürütme ekiplerinin toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. EQUALITY projesinin AB Erasmus+ programına uygun ekilde hazırlanmasına ve başvurusunun yapılmasına destek veren Antalya Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu, projenin görünürlük faaliyetleri yanısıra, sonuçların yaygınlaştırılması ve kıymetlendirilmesi faaliyetlerini yürütüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir